Út. Říj 27th, 2020

Okrsek Ronov

Hasiči okrsku Ronov n. D.

Náročný zásah pro hasiče

2 min read

Prachovice – v neděli 14 června vyjíždělo 9 jednotek do obce Prachovice, kde došlo po lokální bouřce k zaplavení mnoha sklepů u rodinných domů a bytovek. Ušetřena nebyla ani místní firma na zpracování vápence.

Operační středisko rozhodlo i o vyslání jednotek JPO V., které mají standardně působnost pouze ve své obci a tak se jela “provětrat” například jednotka z Žlebských Chvalovic, Hošťalovic nebo Běstvina. Do Prachovic byla také povolána jednotka z Třemošnice, Ronova nad Doubravou a Lipovce.

Scénář byl pro všechny téměř stejný. Přijet na místo, připravit čerpadla, rozbalit hadice, vyčerpat vodu ze sklepa, složit vše do auta, popojet a tak stále dokola.

Po vyčerpání všech sklepů v Prachovicích to ale nekončilo. Mnohé jednotky operační středisko přesunulo do obce Míčov. Zde to bylo velmi podobné. Mnoho zaplavených sklepů. Tady byla ale situace chvíli o něco dramatičtější. Hrozilo tu totiž protržení hráze rybníka a tak došlo i na evakuaci osob. Naštěstí hráz rybníka vydržela, ale i tak voda valící se přes korunu hráze napáchala velké škody. Vlna měla přes jeden a půl metru a tak sebou strhla i dvě osobní auta. Došlo k poničení zahrad pod hrází a úplnému vytopení nejméně jednoho domu.

FOTO: JSDH Běstvina

Pro mnohé hasiče byl tento zásah velmi náročný. Minimálně půl dne pršelo a zásahové obleky se měnily na velmi těžké oblečení. Boty mnohých hasičů nezůstaly suché a o rukavicích ani nemluvě. Většina sborů se potýkala i s omezeným množstvím přísunu potravin. I když zde je potřeba uvést, že starostka obce Prachovice pro všechny zasahující hasiče zajistila jídlo, za což jí hasiči moc děkují.

Pozadu nezůstala ani řada obyvatel jako obce Prachovice tak Míčova. Lidé které voda nezasáhla ale i ty které zasáhla se snažili hasičům pomoci a tak nabízeli kávu, čaj, domácí buchty a podobně. Bylo velmi příjemné vidět, že v tak těžké době se lidé stále umí semknout a navzájem si pomoci. Stranou jdou dokonce i sousedské rozepře a jeden druhému se snaží pomoci. Každý kdo mohl pomoci nějak přispěl a je super vidět i v tak těžké situaci prostá lidskost.

Foto: JSDH Ronov nad Doubravou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *