Práce hasičů je různorodá a ne vždy, jedou k zásahu. Od 1. 1. 2014 vešla v platnost metodika evidence činností prováděných jednotkami požární ochrany ve vazbě na statistické sledování událostí. Cílem zavedení metodiky je vytvoření srovnatelného statistického základu v rámci jednotlivých krajů.
Výjezd jednotky se dá rozdělit do dvou skupin. Zásahová činnost evidovaná zprávou o zásahu a ostatní činnosti evidované zprávou o činnosti tzv. ZOČ.
Zásahová činnost:
Souvisí se základními úkoly JPO, které jsou definovány v zákoně číslo 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších novel a předpisů.
Je to činnost, která je z pravidla nahodilá, při niž se řeší bezprostřední odvrácení nebezpečných stavů, ohrožení na životě a majetku. K této události je jednotka zpravidla vyslána příslušným operačním střediskem.
Ostatní činnost:
Jedná se o činnost jednotek PO, která je zpravidla předem ohlášena a dohodnutá a prováděna ve vhodném termínu. Jedná se o událost, kde nehrozí bezprostřední ohrožení. Může se například jednat o čištění kanalizací, doprava vody, kácení stromů, ořezávání větví a podobně. Velmi často je tato činnost využívána starosty obcí.
Postup:
Událost zpravidla ohlásí zástupce jednotky nebo starosta obce, který sdělí, že se jedná o ZOČ. Operační důstojník se s ohlašovatelem domluví na případném využití svolávacího systému HZS (SMS nebo AMDS).
Operační důstojník zároveň založí událost jednotce s příznakem ZOČ. Po návratu se událost uzavře a vyplní zpráva úplně stejně jako o zásahu.
Při ZOČ se nevyhlašuje poplach jednotce a při jízdě na místo činnosti se na vozidle nepoužívá výstražné a zvukové zařízení.
Zdroj: HZS ČR